masáže Praha menu

Bleskurychlý úklid

I přestože uklízíte byt či dům pravidelně, právě léto je časem, kdy je vhodné této činnosti věnovat větší porci času, či očistu vzít z gruntu. Děti odjely na tábor či tráví léto u babičky a to je nejvhodnější doba probrat a vytřídit staré oblečení a nahromaděné hračky či věci. Aby Vám úklid šel rychle od ruky, zkuste využít následujících šest rad.

1. Plánování je základ

Pro kompletní úklid bytu či domu je dobré stanovit si postup. Komplexní postup si lze naplánovat na papíře, protože jen tak na nic nezapomenete. To, co uděláte si ze seznamu odškrtněte. Budete mít lepší pocit a práce vám půjde nejen od ruky, ale hlavně ji za sebou uvidíte. Ještě před tím však zkontrolujte, zda máte koupené potřebné čistící prostředky, a to v dostatečném množství.

2. Odstraňte nepotřebné věci

Staré dobré pravidlo hovoří o tom, že pokud něco nepoužíváte více jak 12 měsíců, tak to nepotřebujete. Zbytečných věcí je tak dobré se zbavit. Nejenže ubyde lapačů prachu, ale navíc byt či dům odlehčíte a zbavíte nepotřebností, které stejně jen překážejí. A to platí i o oblečení – pokud ho nenosíte, věnujte na dobročinné účely. Jestliže některé věci použijete jen několikrát do roka, potom je schovejte do krabic.

úklid

3. I čistící prostředky potřebují čas

Zní to možná divně, ale věděli jste, že saponát pro svoji správnou funkčnost potřebuje dostatek času? Vhodné je ho nechat působit alespoň 15 minut. Na kohoutky a baterie, dřez, nerezové plochy v kuchyni i do WC si předem připravte směs 200 ml vody, do které přidejte 400 ml octu. Vše tímto roztokem otřete a nechte 20 minut působit. Pro jednodušší aplikaci přípravek nalijte do nádoby s postřikovačem.

4. Stanovte si systém

Není nic horšího, než když vyleštíte podlahu a potom si ji zaneřádíte například prachem ze záclon. Proto vždy postupujte systematicky – ideálně použijte pravidlo od shora dolů. Začněte tím, že nejdříve sundáte záclony, umyjte stropní světla, rámy, žaluzie, okna a parapety. Zaměřte se i na vyčištění postele a matrace. S tím může pomoci Aloe MPD (tekutý mnohoúčelový koncentrovaný saponát). Utřete prach, umyjte dveře, spotřebiče a kuchyňskou linku. Na závěr si ponechejte koupelnu – potřebuje nejvíce úklidu – a vysávání s vytíráním podlah.

5. Mytí oken má svá pravidla

Přestože většina z nás myje okna, když je venku hezky – logicky nás hřeje sluníčko, a tak nám není zima – zapomeňte na to. V tomto případě totiž čistící prostředek schne daleko rychleji, než potřebujeme, a tak vytváří na oknech šmouhy. Platí to i pro případ, že mrzne. Naopak ideální je s tímto úkonem začít, pokud je pod mrakem a teploty se pohybují mezi 5 až 25°C. Hadrem navlhčete celá okna, nechte odmočit nečistoty na skleněných plochách, mezitím umyjte rámy oken, následně skla a vyleštěte je papírovými utěrkami a přípravkem, který neobsahuje alkohol. Při mytí oken s ředěným Aloe MPD se okna nemusí leštit, jen utřídění suchým ubrouskem, někdy ani to ne.

6. Přistupujte k úklidu profesionálně

Zaručujeme vám, že pokud budete k úklidu přistupovat jako k práci, půjde vám nejen lépe od ruky, ale také uděláte více a s lepším efektem. Představte si, že jste úklidová služba, a že máte i jiné zakázky. Nezabývejte se tak žádným dlouhým probíráním se věcmi, musíte uklidit rychle a kvalitně. Pomoci vám může, pokud si pustíte oblíbenou muziku a na závěr úklidu ozdobte byt či dům květinami. Vždyť léto je právě o nich.

 

Zpět na blog